Warto wiedzieć

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Specjalista w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w pierwszej kolejności dokonuje analizy okoliczności, przyczyn i skutków zdarzenia powodującego szkodę.

Na jej podstawie określamy zobowiązanego do wypłaty świadczeń odszkodowawczych, a  następnie pomagamy w skompletowaniu dokumentacji niezbędnej do wystąpienia z roszczeniem.

Wskazujemy również rodzaje roszczeń z jakimi w danej sytuacji można wystąpić do ubezpieczyciela, precyzujemy je szczegółowo i zgłaszamy w imieniu Poszkodowanego czy Uprawnionego do właściwego zakładu ubezpieczeń.

Następnie czuwamy nad terminowością i prawidłowością postępowania likwidacyjnego.

Po wydaniu decyzji przez towarzystwo ubezpieczeń dokonujemy analizy jej zasadności, oceny poprawności rozpatrzenia roszczeń oraz wysokości przyznanych świadczeń.

W razie konieczności pomagamy w skompletowaniu dodatkowej dokumentacji oraz składamy dalsze roszczenia lub odwołanie od zajętego stanowiska.

W uzasadnionych przypadkach podejmujemy negocjacje zmierzające do ugodowego zakończenia postępowania na etapie przedsądowym. W przypadku konieczności dochodzenia roszczeń przed sądem, po uzgodnieniu z Poszkodowanym lub Uprawnionym przekazujemy sprawę  radcy prawnemu specjalizującemu się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych w toku postępowań sądowych.

Tak. Jeśli Poszkodowany lub Uprawniony nie zawarł ugody z towarzystwem ubezpieczeń w zakresie dochodzonych roszczeń odszkodowawczych, istnieje możliwość skorzystania z pomocy naszego Centrum celem uzyskania dalszych bądź też wyższych świadczeń odszkodowawczych, na każdym etapie postępowania likwidacyjnego. Decyzja ubezpieczyciela nie zamyka drogi do ubiegania się o wyższą kwotę świadczenia.

W głównej mierze zajmujemy się dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych za szkody osobowe z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) sprawcy wypadku. Oznacza to, że pomagamy przede wszystkim osobom, które doznały obrażeń ciała w związku z udziałem w kolizji bądź wypadku drogowym, jak również osobom które w wyniku wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym utraciły bliską osobę.

Pracujemy również dla osób poszkodowanych w wyniku potknięcia czy poślizgnięcia na ulicy, chodniku czy w sklepie, na skutek utrzymania nawierzchni w niewłaściwym stanie.

Pomagamy także w uzyskaniu odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolnika w przypadku wystąpienia szkody której następstwem jest uszkodzenie ciała.

Z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia sprawcy wypadku dochodzić można zadośćuczynienia, odszkodowania oraz renty.

Zadośćuczynienie stanowi rekompensatę powstałej szkody niemajątkowej w postaci krzywdy, bólu i cierpienia. Jego intencją jest złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych doznanych przez Poszkodowanego. Na daleko zindywidualizowaną ocenę rozmiaru krzywdy wpływ mają wszelkie okoliczności, które udokumentuje osoba roszcząca, w tym charakter urazów, długość okresu leczenia, kalectwo, oszpecenia, perturbacje w życiu społecznym, rodzinnym czy zawodowym spowodowane wypadkiem i inne.

Odszkodowanie stanowi natomiast rekompensatę wszelkich strat materialnych  spowodowanych wypadkiem, takich jak poniesione koszty leczenia, dojazdu do placówek medycznych, opieki osób trzecich czy też utracone w związku z wypadkiem dochody. Niejednokrotnie skutki wypadku uprawniają do przyznania renty z tytułu zwiększonych potrzeb bądź renty uzupełniającej w związku z utratą możliwości zarobkowania.

Z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia sprawcy wypadku Uprawnionemu po śmierci osoby bliskiej przysługuje przede wszystkim zadośćuczynienie.

Ponadto roszczeniem odszkodowawczym objęte mogą zostać poniesione koszty pogrzebu i pochówku.

W przypadku zaś, gdy śmierć bliskiej osoby przyczyniła się do pogorszenia sytuacji materialnej Roszczącego, można ubiegać się z tego tytułu o stosowne odszkodowanie.

Tak. Zasadne jest zgłaszanie roszczeń odszkodowawczych dotyczących zdarzenia mającego miejsce przed kilkoma laty pod warunkiem, że nie minął okres ich przedawnienia. Okres przedawnienia roszczeń wynosi 3 lata, zaś w przypadku szkody spowodowanej czynem niedozwolonym (wypadku) – 20 lat.

Przystępując do reprezentowania interesów Poszkodowanego lub Uprawnionego przez Bona Fide nie jest pobierana żadna wstępna opłata czy też zaliczka.

Bezpłatnie jest też dokonywana analiza sprawy oraz ocena zasadności roszczeń. Wynagrodzeniem za prowadzenie sprawy jest ustalona wcześniej prowizja, rozliczana po uzyskaniu świadczeń odszkodowawczych.